1. Anasayfa
  2. Kaş

Antiphellos Antik Kenti nerede, nasıl gidilir?

Antiphellos Antik Kenti nerede, nasıl gidilir?
0

Antiphellos Antik Kenti, Hellen ve Roma uygarlıklarının izlerini taşıyan tarih sahnesinde ufak bir liman yerleşimidir. Çevresindeki doğal kaynaklarla kısa sürede gelişerek ticari ve siyasi yönlerden zamana önderlik etmiştir. Likya medeniyetinin en önemli liman kentlerinden olan Antiphellos, Çukurbağ köyüne yakınlığıyla zaman içerisinde sedir ağacı ticaretiyle zengin bir kent haline gelmiştir.

Antiphellos Antik Kenti Tiyatrosu Hakkında

Kaş Antik Kent Tiyatro olarak da bilinen bu yapı, Antiphellos’u ziyaret edenlerce en çok ilgi gösterilen eserlerden birisidir. Kentte akropol bölümünün güney kısmında M.Ö. 1 yüzyılda inşa edilmiştir. 26 oturma sırası ve dört dikey merdivenden üç kısma ayrılarak yapımında kireç taşı kullanılarak 3 bin kişiyi ağırlayabilmektedir.

Nekropol Alanı

Nekropol alanı diye tabir edilen yer antin kentin farklı dönemlerden izlerini taşımaktadır. Burada yer alan mimari çeşitlilik oldukça çekici bir profile sahiptir. Bu alanda yer alan mezar, ana kayaya oyularak içerisinde bulunan süslemeler dikkat çekmektedir.

Sur Duvarları

Bir zamanlar güçlü surlarla çevrili olan Antiphellos hem zamanın hem de doğanın aşındırıcı etkilerine direnememiştir. Günümüzde sadece Meis Adası’na bakan kısımda bölümlerini bulunan bu yerin liman tarafındaki surların günümüzü kadar ulaşan parçaları vardır.

Antiphellos Tapınağı

Antiphellos Tapınağı, tiyatro ile aynı dönem içerisinde M.Ö. 1. yüzyılda inşa edilmiştir. Sonradan eklenen bazı kısımlar M.S. 3. yüzyılda tarihlenmiştir.Tanrıyı onurlandırmak adına yapımı gerçekleştirilen bu tapınağın duvar işçiliği mimari anlayışa dair önemli ipuçları vermektedir.

Sarnıçlar

Antiphellos’ta yaşanan halkın su ihtiyaçları sarnıçlarla sağlanmıştır. Antik zamanlar döneminde kente canlılık katmak adına bu yapılardan inşa edilmiştir. Kaş Limanı’nda bulunan sarnıçlar, ana kaya oyularak gerçekleştirilmiştir.

Kral Mezarı

Uzun Çarşı’nın hemen girişinde bulunan lahit, görünümüyle Kral Mezarı olarak adlandırılmıştır. Antik kentin erken dönemlerinde inşa edilen bu yer hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır. Her şeye rağmen üzerindeki işlemeler görülmeye değerdir.

Kaya Mezarları

Kaya oymasını andıran mezarlar ilçenin hemen kuzeydoğusunda tepe kısımdadır. Buradaki kaya mezarları kentin erken dönemlerine aittir. Sonraki asırlarda Gotik detaylarla zenginleşen bölge limanı çevrelemektedir.

Antiphellos Antik Kenti Nerede?

Antiphellos Antik Kenti, Antalya’nın öne çıkan ilçelerinden Kaş sınırları içerisindedir. Hem yerli hem de yabancı misafirler tarafından yoğun ilgiye maruz kalan yer Çukurbağ Yarımadası‘na kadar genişlemektedir.

Antiphellos Antik Kenti’nde artık ikonik hale gelmiş kalıntılar vardır. Yinede birçok gezgin antik kentteki deniz kıyısına olan yerlerine ilgi göstermektedir. Bir tepenin sırt kısmında bulunan antik kent, kendisini ziyarete gelenlere mükemmel manzara izleme imkanı vermektedir. Özellikle bölgedeki gün batımı soluk kesici bir manzara sunmaktadır.

Antiphellos Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Antiphellos Antik Kenti‘ne gidebilmek için iki seçenek bulunmaktadır. Antalya’nın Kaş ilçesindeki bu yerdeki tarihi eserlere dakikalar içerisinde yürüyerek ulaşabilirsiniz. İlçe merkezinin arka tarafındaki yamaçlarda ise kalıntılar görmek mümkündür.

Eski devlet hastanesine giden yolu takip ederek ya da her saat başında Antalya’dan Kaş’a gitmekte olan otobüsler kullanılabilir.

Antiphellos Antik Kente Giriş Ücreti

Antiphellos Antik Kente giriş ücretsizdir. Burada gezmek ve dolaşmak için ücret ödemenize gerek yoktur.

Antalya Havalimanı Transfer hizmetlerinde güvenin ve konforun adı Tourwix'den geçer.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir