1. Anasayfa
  2. Genel

Kaleiçi Antalya’da Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kaleiçi Antalya’da Nerede ve Nasıl Gidilir?
Antalya Kaleiçi Tourwix travel
0

Antik çağlardan bu yana tarih dolu olan Kaleiçi, Antalya’nın merkezinde yer alır. İki bin yıldan fazla bir süredir var olan bu bölge, farklı uygarlıklar tarafından inşa edilmiş ve günümüzde modern bir yat limanı olarak kullanılmaktadır. Kaleiçi, ziyaretçilerine eşsiz ve tarihi bir atmosfer sunarak, zamandan ve mekândan bağımsız bir yolculuk deneyimi yaşatır.

Kaleiçi’nin büyük bir bölümü yıkılmış ve yok olmuş olsa da, hala içeriden ve dışarıdan at nalına benzeyen surlarla çevrilidir. Hem deniz hem de kara tarafından sınırları olan bu surun 80 burcu vardır. Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin etkilerini görebileceğiniz bu surların içinde yaklaşık 3.000 tane kiremit çatılı ev bulunmaktadır. Bu evler, Rum, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin büyüleyici izlerini taşır. Evlerin en belirgin özellikleri, girişlerinin yanında yer alan merdivenli avlulardır.

Çoğu Kaleiçi evi, siyah beyaz desenli çakıl taşlarıyla döşelidir ve bu taşlar, evlerin içini serin tutar. Yaz aylarında evlerin avlusuna dikilen ağaçlar, gölge sağlayarak serinlemeyi mümkün kılar. Kaleiçi evleri, Antalya’nın mimari tarihini, bölgedeki yaşam tarzını ve gelenekleri en net şekilde yansıtır.

Kendine has özelliklere ve geleneksel dokuya sahip olan Kaleiçi, koruma altına alınmış bir sit alanıdır. Burası her saat canlı, enerjik ve hareketli bir atmosfere sahiptir ve ziyaretçilerini hemen etkisi altına alır. Kaleiçi, renkli cumbalı evleri, dolambaçlı sokakları, müzeleri, butik otelleri, pansiyonları, restoranları, eğlence mekanları, hediyelik eşya ve halı dükkanları ile kültür, sanat ve eğlence merkezi olma özelliğini taşır.

Kaleiçi, Antalya’nın derin tarihini gözler önüne seren ve yılın her döneminde gezilebilen bir açık hava müzesidir. Burayı keşfetmek için dar, kıvrımlı ve gizemli sokaklarında kaybolma deneyimini yaşamak gerekir. Tarihi surlar arasında keyifli bir yürüyüş yaparken, Hadrianus Kapısı, Saat Kulesi, Yat Limanı, Yivli Minare, Hıdırlık Kulesi, Karatay Medresesi, Mermerli Plajı gibi birçok arkeolojik, kültürel ve doğal güzelliği keşfedebilirsiniz. Kaleiçi’nde her köşe sizi şaşırtacak işaretlerle dolu ve muhteşem manzaralara tanık olacaksınız. Bu benzersiz deneyimle tarihe tanıklık ederken unutulmaz anılar biriktireceksiniz.

Antalya Havalimanı Transferi ve Tourwix Travel ile Avantajlı Otel Konaklama İmkanı

Antalya’ya seyahat ediyorsanız, Antalya Havalimanı Transfer hizmetiyle Tourwix Travel size kaliteli bir hizmet sunmaktadır. Antalya havalimanından otelinize veya istediğiniz herhangi bir yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Tourwix Travel, seyahat planınıza uygun avantajlı otel konaklama imkanları da sunmaktadır. Size unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşatmak için profesyonel hizmet anlayışıyla hareket eden Tourwix Travel, tatilinizi daha konforlu ve keyifli hale getirmek için çalışmaktadır. rezervasyon için +90 549 547 0770

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir