1. Anasayfa
  2. Kaş

Kaputaş Plajı nerede, nasıl gidilir?

Kaputaş Plajı nerede, nasıl gidilir?
0

Kaputaş Plajı, Akdeniz’in masmavi sularında göz alıcı bir rengiyle sadece Türkiye’nin değil dünyanın en gözde plajları arasında yer alır. Turkuaz mavisini andıran büyüleyici güzelliği ve altın sarısı kumsalı ile görenleri kendisine hayran bırakan Kaputaş gerçek anlamda plaj keyfinizin en doruk noktası olacaktır.

Kaputaş Plajı Hakkında

Kaputaş Plajı, Antalya’nın Kaş ilçesi kadar enfes güzelliğe sahip altın sarısı bir kumsaldan ibarettir. Kaş’a 20 km, Kalkan’a ise sadece 7 km kadar mesafede bulunan plaj aslında Kaş ile Kalkan arasındaki karayolu üzerinde Kanyon Ağzı olarak da bilinen noktada yer almaktadır. Tam arkasındaki dar ve derin kanyondan gelmekte olan buz gibi sular, plajın kumlarının hemen altından Akdeniz’e süzülür. Burası 1. derecede SİT alanıdır.

Karayolu üzerinde iken yukarı kısımdan Kaputaş Plajı’na bakıldığında turkuaz rengini andıran mavi denizin sapsarı çakıllarla uyumlu rahatlıkla gözlemlenebilir. Buraya gelen herkesi kendisine hayran bırakan bu görüntü biraz eziyetli olsa da buna değerdir.

Kaputaş’a geldikten sonra aracınızı yol kenarına park eder etmez plaja inmek için yaklaşık 180 basamaklı merdiven kullanılır. Ama ondan önce bu anı ölümsüzleştirmek adına muhteşem manzarada bir fotoğraf çektirmek ilerleyen zamanlarda işinize çok yarayacaktır. Burada sadece yüzmek değil Kaputaş’ı izlemek de oldukça keyiflidir.

Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar arasında yol kenarından plajı gören kayalık yerlerden fotoğraf çektirme esnasında bölgenin güvenlik açısından sıkıntılı gibi bir durumu vardır. Plaja inmek için kullanılan merdivenler biraz yorucu olsa da attığınız her adımda Kaputaş manzarası çekeceğiniz çileyi silip süpürecektir.

Kaputaş’ta deniz çoğu zaman dalgalı kumsalıyla bembeyaz köpükler oluşturmaktadır. Altın sarısını andıran kum taneleri minik çakıl taşlarıyla kaplı olduğundan dolayı ayaklarınızı rahatsız etmeyecektir. Denizde dalgalı olmasına rağmen değişik bir tat verecek ve size eğlenceli anlar yaşatacaktır. Gelen dalgalar kimi zaman yukarı ve aşağı inmenize sebep olacağından çocuklu ailelerin bu konuda biraz dikkat etmesinde fayda bulunmaktadır.

Kaputaş Plajı’nda deniz sezonu oldukça uzundur. Mayıs ayında açılan sezon Kasım ve hatta Aralık ayının ortalarına kadar devam eder.

Denizden çıktığınızda eğer ki yorgunluk atmak istiyorsanız şemsiye ve şezlong kiralamasanız bile yere havlunuzu atabilir hatta merdivenlerin yanında bulunan belediyeye ait restoranda güzel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Kızılağaç Halk Plajı nerede?

Kaputaş’a geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Mavi Mağara vardır. Mağaranın içerisindeki fosforlu mavi renk aklınızı başınızdan alacaktır.

Kaputaş Plajı’na giriş ücretsizdir. Temizliği ve olanakları bakımından mavi bayraklı bir plaj olan Kaputaş sahili kumla karışık çakıllarla doludur. Tamamen kaynak sularından beslenen deniz suyu kimi zaman soğuk olsa da yaz aylarının bunaltıcı sıcağında serinlemek adına oldukça idealdir. Plajda tuvalet ve soyunma kabinleri de ücretsizdir. İki şezlong ve bir şemsiye fiyatı 30 TL’dir. Kendi havlunuzu getirdiğiniz takdirde plajdan ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Kaputaş Plajı’na kendi özel aracıyla gelenlerin yaşadığı en büyük sorunlar arasında otopark yer almaktadır. Araçlara ait özel bir otopark bulunmadığından dolayı Kaş Kalkan karayolu üzerinden sağlı sollu yaşanan parklar kimi zaman trafiği aksatmaktadır.

Kaputaş Plajı Nerede?

Antalya’nın Kaş ilçesinde yer alan Kaputaş Plajı; Kalkan’a 7 km, Kaş’a ise 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Kaş-Kalkan karayolu üzerindeki konumu ve Kanyon Ağzı mevkiinin tam dibinde bulunan plaj, kumsalı ile dikkat çekmektedir.

Kaputaş Plajı’na Nasıl Gidilir?

Kaputaş Plajı’na ulaşabilmek için öncelikle Kaş’a gitmeniz gerekmektedir. Antalya ili sınırları içerisinde bulunan plaj aslında Dalaman Havalimanı‘na daha yakındır. Antalya Havalimanı‘na 220 km kadar mesafede olan plajın Dalaman Havalimanı’na mesafesi sadece 127 km’dir.

Antalya Otogarı‘ndan Kaş’a giden otobüslere binerek ya da direkt olan Kaputaş Plajı’na gitmekte olan minibüslere de binmeniz yeterlidir. Eğer Dalaman üzerinden geliyorsanız Fethiye‘ye buradan da Kaş’a geçmeniz gerekmektedir. Dalaman Havalimanı’ndan da Havaş veya Mutaş otobüsleriyle Fethiye’ye ulaşabilirsiniz. Daha sonrasında da Fethiye Otogarı‘ndan Kaş otobüslerine binmelisiniz.

Özel aracınız ile İstanbul üzerinden plaj bölgesine geliyorsanız Fethiye-Kalkan-Kaş yolu güzergahını takip ederek, Ankara’dan geliyorsanız Burdur-Çavdır yolu takip etmelisiniz.

Antalya Havalimanı Transfer hizmetlerinde güvenin ve konforun adı Tourwix'den geçer.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir